Ήττα στο Μεσολόγγι για τον Γυμναστικό

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Στο Μεσολόγγι ταξίδεψε η ομάδα του Γ.Σ. Φαρσάλων για την αναμέτρηση με το Χαρίλαο Τρικούπη στα πλαίσια της Β εθνικής ανδρών και ηττήθηκε με σκορ 77-57 από την τοπικό σύλλογο. Έτσι ο Γ.Σ.Φαρσάλων βρίσκεται στην 6η θέση με 17 βαθμούς μαζί με Στρατώνι και Ερμή Λαγκαδά.

Οι μπλε ήταν άτυχοι στην αναμέτρηση καθώς δεν θα αγωνιζόταν ο αρχηγός Γιώργος Αναγνωστόπουλος λόγω τραυματισμού, εν τέλει αγωνίστηκε μόλις δυο λεπτά στην 2η περίοδο. Η ατυχία όμως δεν σταμάτησε εκεί για την Φαρσαλινή ομάδα, μόλις στο 3ο λεπτό της πρώτης περιόδου ο Νικολόπουλος έπαθε διάστρεμμα, συνέχισε όμως να παίζει «σφίγγοντας τα δόντια». Η πρώτη περίοδος βρήκε μπροστά με ένα πόντο την ομάδα του Στέφανου Πέρκου καθώς έληξε 20- 21.

Στη δεύτερη περίοδο είχε ένα καταστροφικό τρίλεπτο μεταξύ 7λεπτού και 4λεπτού και έφερε την ομάδα του Μεσολογγίου να τρέχει ένα σερί 9- 0 και την δεύτερη περίοδο να κλείνει με σκορ 46-30.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε στους -16 για τους μπλε, όπου κατάφεραν να μειώσουν έως και 9 πόντους με το σκορ να κλείνει σε 54-43.

Στην τέταρτη περίοδο ο συνδυασμός του τραυματισμού του Νικολόπουλου και η απουσία του αρχηγού ήταν εμφανή στο παιχνίδι και ουσιαστικά ηττήθηκαν με το σκορ της αναμέτρησης να λήγει με 77-57.

Πρώτος σκορ για τον Γ.Σ.Φαρσάλων αναδείχθηκε ο Χρήστος Αναγνωστόπουλος με 13, ακολούθησε ο  Νικολόπουλος με 12 και ο Μακρής με 11.

Πήραν χρόνο συμμετοχής όλοι οι παίκτες από τον προπονητή Στέφανο Πέρκο.

Δεκάλεπτα: 20-21, 46-30, 54-43, 77-57

Χαρίλαος  Τρ. (Δημητριάδης): Γυφτάκης 3 (1), Βουρνάς 4, Ντόβας 6, Ξηρός, Σταυρόπουλος 14 (1), Περρωτής 19, Τριπολίδης Δ., Καραγκιολίδης 8 (2), Αδαμόπουλος 2, Τσαπατώρης, Πολίτης 21 (1).

Γ.Σ.Φαρσάλων (Πέρκος): Νικολόπουλος 12 (2), Ντίνος 2, Σαββίδης 5 (1), Χαιρετίδης 5 (1), Αναγνωστόπουλος Χ. 13 (3), Σιόλογκας 7, Συνετός 2, Αναγνωστόπουλος Γ., Λούτας, Καραδήμας, Μακρής 11, Τέλιος.