Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε ο Γυμναστικός.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων ταξίδεψε στην Χαλκιδική όπου αντιμετώπισε την ομάδα του Πευκοχωρίου στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του Βορείου ομίλου της Β Εθνικής κατηγορίας.

Οι μπλε γνώρισαν την έκτη εκτός έδρας ήττα τους με σκορ 65-56 και βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η πρώτη περίοδος πήγαινε πόντο πόντο για τις δύο ομάδες και η λήξη του βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με έναν πόντο (16-15).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν αρκετά λάθη και σε συνδυασμό με την αστοχία τους είδαν τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν ένα σερί 21-9 και το Πευκοχώρι πήγε στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 13 πόντους (37-24).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 15-20 κατάφεραν να μειώσουν στους οκτώ πόντους (52-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης και εν τέλει πήραν την νίκη με 65-56.

Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο αρχηγός τους Γιώργος Αναγνωστόπουλος με 17 πόντους ενώ 11 σημείωσαν ο Σιόλογκας και ο «μικρός» Λεωνίδας Ντίνος.

Δεκάλεπτα: 16-15, 37-24, 52-44, 65-56

Οι Συνθέσεις

Πευκοχώρι (Μελετιάδης): Αμπατζίδης 2, Λαζαρίδης, Tζουβάρας 8 (2), Mαυρίδης 6, Kαραμπέκης 6, Mυλωνίδης 10 (1), Kιγμέτογλου 16 (1), Σικαλίδης, Θεοδωρίδης 3, Δανάκης 14 (1).

Γ.Σ.Φαρσάλων (Πέρκος): Νικολόπουλος 4, Ντίνος 11 (3), Σαββίδης 2, Χαιρετίδης, Αναγνωστόπουλος 6 (1), Σιόλογκας 11, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 17 (1), Λούτας, Τέλιος, Καραδήμας Χ, Μακρής 5.

Πηγή: i-farsala